Heemraad Hennie Wiersma onthult het eerste informatiebord bij de Oude Sluis door de Oude-Tongse vlag van het paneel te trekken. (Foto: Ben Hameeteman)
Heemraad Hennie Wiersma onthult het eerste informatiebord bij de Oude Sluis door de Oude-Tongse vlag van het paneel te trekken. (Foto: Ben Hameeteman)

Informatiepanelen bij Oude Sluis vertellen het verhaal van 1953

OUDE-TONGE - Bij de Oude Sluis in Oude-Tonge zijn afgelopen zaterdag drie informatiepanelen onthuld die de geschiedenis van de sluis en de rol tijdens de Watersnoodramp zichtbaar maken voor bezoekers.

De sluis, gelegen tussen de Heerenpolder en het havenkanaal, werd in 1917 gebouwd om het dorp te beschermen tegen hoogwater. 

“Zonder deze keersluis was Oude-Tonge waarschijnlijk weggevaagd”, aldus wethouder Petra ’t Hoen tijdens de bijeenkomst. 

De betekenis van de sluis bleek namelijk vooral in de nacht van de Watersnoodramp in 1953. Het water bereikte toen een hoogte van ongeveer 4,60 meter boven NAP en stroomde zelfs over de sluisdeuren heen. 

Ondanks die extreme omstandigheden bleef de sluis intact. Volgens initiatiefnemer Wim Hartensveld had het dorp anders mogelijk nog zwaarder geleden.

Peilschaal

De informatiepanelen vertellen over de bouw van de sluis, de gebeurtenissen tijdens de ramp en de waterstromen op Goeree-Overflakkee. Ook is een peilschaal aangebracht die laat zien hoe hoog het water destijds kwam. Bezoekers kunnen via een QR-code extra informatie bekijken.

Onderdeel Watersnoodroute

Het informatiepunt is onderdeel van de Watersnoodroute en kwam tot stand door samenwerking tussen onder meer de gemeente Goeree-Overflakkee, waterschap Hollandse Delta en lokale organisaties.

Met de nieuwe inrichting is de plek beter toegankelijk gemaakt voor wandelaars en fietsers. “Juist deze verhalen moeten verteld blijven worden”, benadrukte heemraad Hennie Wiersma-den Dulk van Waterschap Hollandse Delta, die een van de panelen mocht onthullen.

Een uitgebreid achtergrondverhaal over de Oude Sluis en haar geschiedenis verschijnt komende vrijdag in deze krant. 

Het uitgebreide artikel is ook te lezen op Eilanden-Nieuws Extra.