Vooroorlogse woningen blijven vaak duur in gebruik

GOEREE-OVERFLAKKEE - Op Goeree-Overflakkee heeft 40,3 procent van de gelabelde woningen van vóór 1945 energielabel F of G. Dat blijkt uit onderzoek van Independer op basis van gegevens van de RVO.

Daarmee staat Goeree-Overflakkee op de vierde plaats van Zuid-Hollandse gemeenten met relatief veel slecht geïsoleerde vooroorlogse woningen. Alleen Hardinxveld-Giessendam, Krimpenerwaard en Sliedrecht scoren hoger.

Vooral oudere huizen blijven achter. Ze hebben vaak enkel glas, weinig isolatie en een verouderd verwarmingssysteem. In heel Zuid-Holland heeft 20,2 procent van de gelabelde woningen van vóór 1945 energielabel F of G. Bij woningen die na 1975 zijn gebouwd, is dat hooguit 1,1 procent.

“Vaak zijn dit oude woningen die gebouwd zijn in een tijd waarin energiezuinig leven nauwelijks een thema was”, zegt Pim Holstvoogd, duurzaamheidsexpert bij Independer. “Dit soort huizen zitten vaak vol kieren en gaten en dan kan de energierekening enorm oplopen. Juist hier is verduurzaming daarom het hardst nodig. Tegelijkertijd is het vaak ook het meest uitdagend en gaat het om forse investeringen.”

Slecht label wordt duurder

Volgens Holstvoogd kan een slecht energielabel de komende jaren nog zwaarder gaan meewegen. Door de verwachte Europese CO2-heffing op aardgas wordt gas vanaf 2028 duurder. Voor een gemiddelde label G-woning kan dat neerkomen op ruim 30 euro extra per maand. Ook kan verkoop lastiger worden, omdat kopers rekening moeten houden met hoge kosten voor verduurzaming.

Holstvoogd adviseert om niet te lang te wachten. “Begin liever vandaag dan morgen met verduurzamen. Zeker bij oude woningen kan de energierekening flink oplopen. Door beter te isoleren, kieren te dichten of HR++-glas te plaatsen, maak je je huis minder gevoelig voor hoge gasprijzen.”