Afbeelding

Betaald parkeren

In tijden van bezuinigingen zou ‘het wiel opnieuw uitvinden’ niet hoog de prioriteitenlijst moeten staan. Onderzoek uitvoeren naar betaald parkeren bij de stranden deed de wenkbrauwen in dat licht wel een beetje fronsen.

Door Gert Klok

Het klinkt op het eerste gezicht natuurlijk wel goed: eigen inwoners mogen gratis parkeren, de toeristen moeten betalen om hun auto bij het strand te parkeren. Meer geld in de la van de gemeente zonder dat de eigen inwoners op kosten worden gejaagd. Het idee zoals het is verwoord in het coalitieakkoord van TOG, CDA en D66 is dan ook zo gek nog niet. Anno 2026 zijn er niet meer zoveel locaties waar je nog gratis kunt parkeren als je een dagje naar het strand gaat. Dus waarom niet ook op de kop van het eiland?

Enquête

Precies die vraag hadden we vorig jaar ook op de redactie van Eilanden-Nieuws na het zoveelste bericht over de penibele financiële vooruitzichten van de gemeente. Onder het motto ‘niet alleen kritiek leveren, maar ook meedenken richting mogelijke oplossingen’ werd een vragenlijst uitgezet onder de lezers. Die werd ruim 700 keer ingevuld en hoewel niet representatief, gaf de uitkomst wel een interessant beeld. Een kleine meerderheid zag betaald parkeren überhaupt niet zitten. En als het dan toch moet, dan wel gratis voor inwoners, vond een overgrote meerderheid. De opbrengst zou volgens veel respondenten dan wel zichtbaar terug moeten vloeien naar schoonmaak, voorzieningen en veiligheid. En dus niet naar de lokale schatkist.

Parkeerbeleid

De gemeente is momenteel bezig met nieuw eilandbreed parkeerbeleid. Al dan niet betaald parkeren is daar een onderdeel van. Volgens de gemeente was vorig jaar nog onzeker of betaald parkeren financieel echt iets oplevert, omdat veel afhangt van afspraken met grondeigenaren, exploitatiekosten, aanbesteding, handhaving en investeringen in voorzieningen. Kort samengevat: er zal eerst fors moeten worden geïnvesteerd voordat de eerste toerist zijn parkeerkaartje koopt. En dan nog is de vraag wie dat geld zal ontvangen, aangezien exploiteren van parkeerruimte een commerciële activiteit is die openbaar aanbesteed moet worden.

Niet aantrekkelijker

Ook betrokken ondernemers mochten hun mening geven via interviews. Zij waren overwegend kritisch tot ronduit tegen en zien gratis parkeren als een belangrijk onderdeel van de aantrekkingskracht van de Ouddorpse stranden. Met de verhoging van de btw en de toeristenbelasting wordt het eiland er als vakantiebestemming niet aantrekkelijker op als men ook nog eens moet gaan betalen voor parkeren.

Betaald parkeren levert dus niet per se meer geld op voor de gemeente, zeker niet als eerst fors moet worden geïnvesteerd, maar wel gefrustreerde ondernemers en toeristen. Alleen inwoners van Ouddorp en de rest van de kop zullen het niet erg vinden als het wat rustiger wordt in de zomer. Maar dat lijkt vooralsnog ook echt het enige plusje van betaald parkeren bij het strand.