Afbeelding

Wie van de twee geeft vorm aan het Groene Strand Goeree-Overflakkee?

GOEREE-OVERFLAKKEE - Het Groene Strand is een mooi initiatief: vrijwilligers die het strand schoon houden door vuil en afval weg te halen, een community opbouwen en zorgen voor voorlichting en educatie. Als je het goed doet, kun je een Groene Wimpel verdienen. Op Goeree-Overflakkee wapperde die in 2021 voor de eerste keer, een jaar nadat het Groene Strand-initiatief was gestart. Vijf jaar later lijkt het erop dat er twee Groene Stranden zijn…

Door Kees van Rixoort

In 2020 is het Groene Strand-project begonnen als initiatief van de vereniging Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee (NLGO). De vereniging zette er een speciale werkgroep voor op: Strand en Zee. Vrijwilligers gingen aan de slag om de vervuiling van het strand aan te pakken, met name op de Kwade Hoek. Ook de educatie en voorlichting - onder andere met behulp van een educatiekar - kwam van de grond, evenals het organiseren van excursies.

Anders organiseren

Recent is er wat veranderd in de organisatie. De coördinator van de NLGO-werkgroep stopte ermee en een opvolger bleek niet te vinden. “Daarom”, zo legt voorzitter Ken Kraaijeveld uit, “is in overleg met Natuurmonumenten en de gemeente besloten de verschillende activiteiten van deze werkgroep anders te organiseren. Het vuilrapen op het strand en de excursies op de Kwade Hoek worden nu gecoördineerd door Natuurmonumenten. Voor de deelnemers aan deze activiteiten verandert er in praktische zin niets. Het scholenproject blijft binnen de NLGO, daar was wel een coördinator voor beschikbaar.”

Subsidie stopgezet

Tegelijk met deze overdracht heeft de gemeente Goeree-Overflakkee de subsidie voor het Groene Strand stopgezet. Dit omdat er in de nieuwe situatie niet langer wordt voldaan aan de voorwaarden voor het verkrijgen van deze financiële bijdrage. “Dat was ook niet meer nodig”, zegt NLGO-voorzitter Kraaijeveld over het sluiten van de geldkraan, “want Natuurmonumenten heeft geen subsidie nodig voor het vuilrapen. Voor het scholenproject zal een aanvraag bij een andere gemeentelijke subsidie worden gedaan.”

Blij met de inzet

De gemeente stelt dat dat de subsidieregeling voor het Groene Strand is ingetrokken “omdat activiteiten die eerder onder deze regeling vielen, ook via een andere gemeentelijke subsidieregeling ondersteund kunnen worden. De gemeente vindt het belangrijk om overlap tussen subsidieregelingen te voorkomen en budgetten zo helder mogelijk te koppelen aan de juiste beleidsdoelen.”

“Het intrekken van de subsidieregeling”, vervolgt de gemeente, “betekent nadrukkelijk niet dat de activiteiten rondom het Groene Strand stoppen of voor de gemeente minder belangrijk zijn geworden. De gemeente is blij met de inzet van de vele vrijwilligers voor schone en beleefbare stranden op Goeree-Overflakkee. Die inzet wordt erg gewaardeerd. We blijven hierover in goed contact met betrokken partijen.”

Van iedereen

De vraag is wie die ‘vele vrijwilligers’ zijn, en vooral, op welke manier ze actief zijn. Het lijkt erop dat er nu twee Groene Stranden op Goeree-Overflakkee zijn. Naast de NLGO-werkgroep, die nu voor wat betreft het opruimen van het strand en de excursies is overgedragen aan Natuurmonumenten, is er een groep vrijwilligers rond Geert Faasse.

Faasse was vanaf het begin nauw betrokken bij het opzetten van de werkgroep Strand en Zee van de NLGO. Inmiddels heeft hij zich teruggetrokken omdat de vereniging volgens hem niet leverde wat nodig is om het strand tot een Groen Strand te maken. “Het Groene Strand is van iedereen, het is de bedoeling dat er een community van vrijwilligers ontstaat en er een vorm van coördinatie is om hen te ondersteunen.” Dat kwam volgens Faasse niet uit de verf en volgens hem is dat de reden waarom de gemeente geen subsidie meer verschaft.

Zeer actieve groep

De vrijwilligersgroep rond Faasse maakt ongeveer 125 keer per jaar een rondje om vuil en afval te rapen op het Groene Strand. “Het is een zeer actieve groep, die bezig is met opruimen en met educatie en voorlichting. Een groep die levert wat de NLGO niet heeft geleverd en wat Natuurmonumenten ook niet gaat leveren”, aldus Faasse. “Wij ruimen 90 procent van het afval en doen bijna 100 procent van de voorlichting en educatie.”

Er zijn ideeën om een stichting op te richten om deze Groene Strand-activiteiten organisatorisch te vergemakkelijken en om subsidie te kunnen aanvragen. Een naam, een website en een Facebookpagina zijn er al: het Groene Strand Goeree-Overflakkee. “Onze vrijwilligers houden het Groene Strand springlevend”, zegt Faasse.

De vraag is boven welk Groene Strand straks de Groene Wimpel wappert.

Afbeelding