(Foto: Gemeente Goeree-Overflakkee)
(Foto: Gemeente Goeree-Overflakkee)

Onderzoek naar warmtenet met Power-to-Heat van start

GOEREE-OVERFLAKKEE - In het Energiehuis van coöperatie Deltawind in Oude-Tonge werd maandag 20 april een Letter of Intent (LOI) ondertekend. Daarmee spreken meerdere partijen af om samen een verdiepend onderzoek te starten naar een warmtenet op basis van Power-to-Heat.

De gemeente Goeree-Overflakkee, NetVerder, coöperatie Deltawind en woningcorporatie Oost West Wonen werken samen aan het onderzoek. Zij willen nagaan of een zogenoemd P2H-warmtenet haalbaar en wenselijk is en richten zich daarbij op Middelharnis en Sommelsdijk.

Onderzoek naar aardgasvrije toekomst

In Nederland moeten alle woningen in 2050 aardgasvrij zijn. Daarom wordt ook op Goeree-Overflakkee gekeken naar andere manieren om gebouwen duurzaam te verwarmen. “We kijken naar oplossingen die passen bij ons eiland en die betaalbaar en betrouwbaar zijn voor inwoners”, laten de betrokken partijen weten.

Eerder onderzoek naar Power-to-Heat liet positieve resultaten zien. Dat is de reden dat nu een volgende stap wordt gezet met een verdiepend onderzoek.

Wat is Power-to-Heat?

Power-to-Heat is een techniek waarbij duurzame elektriciteit, bijvoorbeeld van zon en wind, wordt omgezet in warmte. Deze warmte wordt opgeslagen en via een warmtenet geleverd aan woningen en gebouwen. “Op die manier kunnen we duurzame energie beter benutten, het elektriciteitsnet ontlasten en warmte lokaal produceren”, aldus de betrokken partijen.

De techniek wordt al gebruikt in de industrie, maar nog niet voor het verwarmen van woningen.

Wat wordt onderzocht?

Tijdens het onderzoek kijken de partijen onder meer of de techniek geschikt is voor Middelharnis en Sommelsdijk. Ook wordt onderzocht wat de kosten zijn en wat dit betekent voor de energierekening. Daarnaast wordt gekeken naar de organisatie van het warmtenet en de rolverdeling tussen de betrokken partijen.

Verder is er aandacht voor wat inwoners, huurders, ondernemers en organisaties belangrijk vinden. Het onderzoek richt zich op de vraag of het plan haalbaar is en hoe het zou kunnen werken. Er wordt nog geen besluit genomen over de aanleg van het warmtenet.

Inwoners kunnen meedenken

Inwoners worden betrokken bij het onderzoek. Zo komen er informatiebijeenkomsten en wordt een klankbordgroep opgezet. Hierin kunnen inwoners, organisaties en ondernemers meedenken over de plannen.

Ook worden tussentijdse resultaten gedeeld via verschillende kanalen. Meer informatie is te vinden op de website van Klimaatkrachtig GO.