Afbeelding

Voor u gelezen: As in de sneeuw - historische thriller met diepgang

De achtjarige Gioele Errero is gevangene in Auschwitz. Samen met zijn tweelingbroertje verblijft hij in een apart gedeelte van het kamp: blok 10. Kamparts Josef Mengele voert hier medische experimenten uit op onder meer tweelingen. Als gevangene van blok 10 heeft Gioele meer bewegingsvrijheid dan anderen.

Op 21 december 1943 zwerft Gioele wat rond in de kantoren van blok 10 en stuit daarbij op het levenloze lichaam van een vooraanstaande kamparts van de SS.

Twee dagen later arriveert detective Hugo Fischer vanuit Berlijn om de toedracht te onderzoeken. Hij krijgt hiervoor een week de tijd. Het is voor Fischer van groot belang dat hij de ware toedracht zo snel mogelijk zal ontdekken. Want hij draagt een geheim met zich mee dat kost wat kost verborgen moet blijven voor de partijtop.

Hoewel er in Berlijn wel geruchten binnen sijpelen over wat er gebeurt in Auschwitz en andere kampen, is Fischer totaal niet voorbereid op hetgeen hij in werkelijkheid aantreft in het kamp. Bij binnenkomst wordt hij meteen geconfronteerd met de barre omstandigheden en gruwelen die de gevangenen moeten ondergaan. Het laat hem niet onberoerd. Ook voor de lezer is hetgeen passeert bij binnenkomst van Fischer aangrijpend.

Toen Fischer toetrad tot de partij, leefde hij net als zoveel anderen in ontkenning van wat er werkelijk gebeurde in de kampen. Hier ontkomt hij niet meer aan de harde werkelijkheid.

Met hulp van Gioele en een moedige verpleegster onderzoekt hij de gecompliceerde toedracht van de moord op de kamparts.

Verzetsgroep

Fischer stuit tijdens zijn onderzoek ook op een verzetsgroep die actief is binnen het kamp. De leden houden zich bezig met sabotage en het naar buiten smokkelen van berichten over wat er werkelijk gebeurt in het kamp.

Fischer kan zijn ogen niet langer sluiten voor de werkelijkheid en keert zich innerlijk definitief af van het gedachtengoed van de partij. Niet veel later komt hij voor een morele keuze te staan.

‘As in de sneeuw’ is het eerste deel in een serie thrillers over detective Hugo Fischer.

De ontknoping van de complexe puzzel - er komen steeds meer verdachten in zicht die hun eigen motieven hebben - en het open einde houden de aandacht tot het einde van het boek vast.

‘As in de sneeuw’ is geen gemakkelijk boek om te lezen.

De sobere schrijfstijl past bij de omgeving waarin het verhaal zich afspeelt. De schrijfster bezit de gave om je in het verhaal te trekken zodat het lijkt alsof je er zelf getuige van bent. Dat is goed om te weten bij de keuze om dit boek wel of niet te lezen.

Een andere gedachte die zich opdringt na het lezen is: welke keuzen zou ik hebben gemaakt?

Ondanks het zware thema zijn er ook op deze vreselijke plek lichtpuntjes van medemenselijkheid te vinden. Zelfopoffering en onvoorwaardelijke liefde vormen een tegenwicht in het kwaad. De schrijfster woont in Berlijn en schreef eerder korte (misdaad)verhalen.

As in de sneeuw
Oriana Ramunno
2025, KokBoekencentrum
336 blz., €21,99