Column: Intuïtie
"Hoe moet ik hiermee omgaan?", vraagt een collega zich hardop af. Een jongen die in de Villa woont, is onrustig. Hij dwaalt door het pand, hij oogt zoekend. Mijn collega heeft hem verschillende activiteiten aangeboden om hem afleiding te bieden, maar het lukt niet om zijn onrust te doorbreken. Voor deze situatie is geen duidelijk protocol, je moet dan handelen op basis van je intuïtie, kennis en ervaring.
Mijn collega’s gaan heel verschillend met dit soort gebeurtenissen om. De een wil het liefst een stappenplan voor elke situatie, zodat precies is uitgeschreven wat je moet doen. De ander kijkt vrijwel nooit naar de vele protocollen en instructies en werkt veel meer op gevoel en intuïtie. Die doet soms dingen die niet in een protocol staan, maar in de praktijk goed blijken te werken.
Terug naar de jongen die zijn dag niet heeft en zoekend rond blijft lopen, op zoek naar iets. Een collega stapt binnen en ziet de jongen onrustig ronddwalen. Hij twijfelt geen moment, pakt de jongen bij zijn middel, tilt hem over zijn schouder en rent met hem door het pand. De jongen schatert het uit van plezier en is in één klap zijn slechte gevoel kwijt. Met iemand op je schouder rondjes rennen staat in geen enkel protocol, maar was precies wat hij nodig had.
Martijn de Bonte